2024 m. liepos 5 d., penktadienis

Passiflora (Pasiflora)

Melsvoji pasiflora (Passiflora caerulea) - daugiametė žydinti vijoklinė gėlė, kilusi iš Pietų Amerikos. Ją lengva auginti, o kai kurie sodininkai sako, kad pernelyg lengva. Ji ištverminga ir greitai auga. Pasiflora yra geras pasirinkimas jūsų kraštovaizdžiui, jei esate pasirengę reguliariai genėti. Žiedai yra nuostabūs.

Melsvajai pasiflorai (Passiflora caerulea) geriausiai sekasi augti patalpoje, kur šviesu, šiek tiek tiesioginių saulės spindulių, vėsioje arba vidutinėje temperatūroje, drėgnoje aplinkoje ir drėgnoje, derlingoje, gerai drenuotoje dirvoje. Auginimo sezono metu ją reikėtų tręšti kas mėnesį.
Pasiflorą reikia reguliariai genėti, kad augalas būtų tvarkingas ir vešliai augtų. Persodinti reikia tik tada, kai augalas labai prigludęs prie vazono, nes prigludęs prie vazono jis žydi gausiau.  

Pasiflora geriausiai auga, kai ją apšviečia ryški šviesa ir šiek tiek tiesioginių saulės spindulių, nes tai skatina žydėjimą. Jei šviesos nepakanka, mėlynoji pasiflora gali nežydėti. Kad augalas augtų tolygiai, reguliariai apsukite vazoną, kad augalas gautų šviesos iš visų pusių. Melsvoji pasiflora taip pat gali augti po auginimo lempa, kai natūralios šviesos nepakanka. 

Laistant mėlynąją pasiflorą svarbu nuolat palaikyti drėgną dirvą ir neleisti jai visiškai išdžiūti. Šaltuoju metų laiku augalų nereikia laistyti taip dažnai, nes tuo metu augalai auga minimaliai. Tačiau negalima leisti, kad dirva visiškai išdžiūtų. Svarbu pasirūpinti, kad vazone būtų drenažo skylutė, kad žemė nebūtų per daug permirkus, nes tai gali sukelti šaknų puvinio ligą ir galiausiai augalas žūti.

Vidutinė temperatūra, kurioje auga mėlynoji pasiflora, turėtų būti šilta, ne žemesnė kaip 13 laipsnių Celsijaus. Vėsios naktys ir šiltos dienos, kai temperatūra siekia 15 laipsnių Celsijaus, reikalingos žiedų pumpurų išsiskleidimui. Kad išvengtumėte lapų kritimo ir sumažėjusio augimo, saugokite mėlynąją pasiflorą nuo staigių temperatūros pokyčių, laikydami atokiau nuo šalto ir karšto skersvėjo.  

Pasiflorai optimaliai augti reikia didelės drėgmės. Rekomenduojama reguliariai (2-3 kartus per savaitę) apipurkšti augalus vandeniu, vengiant purkšti ant žiedų. Vazone įdėti keramzito drenažui. 

Auginimo sezono metu kas 4 savaites tręškite subalansuotomis, vandenyje tirpstančiomis trąšomis. Netręškite šaltuoju metų laiku, nes tuo metu augimas būna minimalus. Norėdami paskatinti mėlynosios pasifloros žydėjimą, pumpurų formavimosi metu kas savaitę tręškite vandenyje tirpiomis trąšomis, kuriose gausu fosforo.  

Pasiflorą vegetacijos metu reikėtų persodinti tik tuo atveju, jei ji yra labai prigludusi prie vazono, nes tokios būklės augalas žydi gausiau. Nerekomenduojama persodinti žydinčio augalo, nes dėl to augalas gali patirti šoką, o tai savo ruožtu gali sutrumpinti žydėjimo laikotarpį. Svarbu persodinti augalus į vienu dydžiu didesnį vazoną su drenažo anga, kad žemė nebūtų per daug permirkus. Tai gali sukelti šaknų puvinio ligą, dėl kurios augalas ilgainiui gali žūti.

Ideali dirva mėlynajai pasiflorai turėtų būti turtinga organinių medžiagų, joje turėtų būti pakankamas drenažas, kad augalas neužmirktų, o kartu būtų tiekiamos reikalingos maistinės medžiagos. Dirva turi būti pralaidi orui jos pH turėtų būti 6,1-7,5, o jei ji per tanki, į ją reikėtų įberti smėlio arba perlito. Savo paruoštam mišiniui paimkite: 3 dalis lapinės žemės, 2 dalis velėninės žemės, 2 dalis humuso ir 1 dalį smėlio. Visada naudokite vazoną su skyle.  

Pasiflorą (Passiflora caerulea) galima dauginti vegetacijos sezono pradžioje iš stiebo viršūnės auginių arba iš sėklų. Norėdami dauginti melsvąją pasiflorą iš stiebo viršūnės auginių, paimkite stiebo viršūnės auginį nuo sveiko augalo, kad jis turėtų bent 2-3 lapų mazgus. Įdėkite auginį į drėgną, gerai drenuotą dirvą ir pastatykite šiltoje, gerai apšviestoje vietoje, apsaugotoje nuo tiesioginių saulės spindulių. Svarbu, kad dirva būtų drėgna, kol nauji melsvosios pasifloros augalai įsitvirtins. Kai jie įsitvirtins, galima pradėti įprastą priežiūrą.
Norėdami dauginti pasiflorą iš sėklų, sėklas pasėkite maždaug 1-2 cm gylyje į drėgną laisvai drenuojamą dirvą. Norėdami sukurti šiltnamio efektą, uždenkite sodinuką plastikine plėvele ir pastatykite šiltoje, gerai apšviestoje vietoje. Svarbu, kad dirva būtų drėgna, kol melsvosios pasifloros augalai gerai įsitvirtins. Kad naujieji pasifloros augalai lengviau prisitaikytų prie įprastų auginimo sąlygų, lėtai nuimkite plastikinį dangtį. 

 

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą