2024 m. liepos 9 d., antradienis

Campsis (Lastunė)

Lastunė (lot. Campsis radicans) – tai daugiametis augalas iš trompečių (Campsidaceae) šeimos. Tai viena gražiausių ir populiariausių lianų, auginamų Lietuvos sąlygomis.

Lastunė yra stipriai besivyniojanti liána, galinti užaugti iki 10-15 m aukščio. Jos stiebas tvirtas, medienos konsistencijos. Lapai sudėtiniai, plunksniški, 20-30 cm ilgio. Žiedai dideli, 6-9 cm ilgio, ryškiai oranžinės spalvos, primenantys trimitą. Žydi liepos-rugpjūčio mėnesiais. Vaisius – ilga, plokščia, ruda ankštis su pūsleliais.

Ji labai atspari šalčiui, gali ištverti iki -35°C temperatūrą. Gerai auga saulėtose vietose, tačiau gali augti ir pusiau ūksmingoje vietoje. Mėgsta derlingą, humusingą dirvožemį. Dauginama vegetatyviškai – ūgliais, skiepijant ir sėklomis.

Lastunė plačiai naudojama dekoratyviniams tikslams dėl savo ryškių žiedų ir gebėjimo greitai ir tankiai apaugti tvoras, balkonus, pergolas. Ji taip pat tinka vertikaliam apželdinimui.

Be dekoratyvinių savybių, ji turi ir praktinę naudą. Jos vaisiai valgomi, turi saldų skonį. Lapai ir šaknys naudojami liaudies medicinoje kaip priešuždegiminė, skausmą malšinanti ir žaizdas gydanti priemonė.

Lastunė geriausiai jaučiasi saulėtoje, šiltoje vietoje, apsaugotoje nuo vėjo. Rekomenduojama sodinti prie pietinės ar pietvakarinės sienos ar tvoros. Dirvožemis turi būti derlingas, pralaidus vandeniui.

Dauginama  sėklomis, ūgliais ar skiepijant. Sėklos sėjamos pavasarį į dirvą ar daigyklas. Ūgliai pjaunami ir sodinami pavasarį ar rudenį. Skiepijimui naudojamos pavasarinės atžalos.

Ji reikalauja reguliaraus genėjimo, nes stipriai auga. Rekomenduojama genėti ankstyvą pavasarį. Taip pat reikia formuoti augalą ant atramos konstrukcijos. Tręšiama organinėmis trąšomis pavasarį ir vasaros pradžioje.

 

 

 

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą